Girl with a Pearl Earring

Po dopozeraní filmu som len ostala zasnene hľadieť na obrazovku a oči mi zvlhi. Film ma tak vtiahol do atmosféry, mravov a spoločenskej hierarchie ľudí v 17. storočí, že som sa na tú chvíľu stala ich súčasťou.

Po tom, čo maliar oslepne a ostáva práceneschopný, jeho hanblivá mladá krásna dcéra Griet je poslaná pracovať ako slúžka do domácnosti vysoko postavenej rodiny známeho maliara Johannesa Vermeera a jeho manželky Cathariny. Griet je skromná, pracovitá ale zväčša mĺkva. Jej krásne vlasy musí nosiť vždy zahalené. Nazdávam sa, že tak jej to diktuje jej nízke spoločenské postavenie.

Ako sa postupne začnú vyvíjať pohľady medzi nadaným skúseným maliarom Vermeerom v samote jeho ateliéra a mladou neskúsenou plachou Griet, ako ju Vermeer uvádza do hier farieb a svetla, ako ju učí a ako ho Griet s čoraz väčším zápalom sleduje a ako on vníma ju, to sú krásne momenty až do chvíle, kým si to nezačnú všímať ostatní v dome.

Okolnosti však hrajú vo Vermeerov prospech. Začne maľovať obraz Griet. Tá scéna, keď prepichuje Grietino ucho a vkladá jej doňho perlovú náušnicu a nie hocijakú a čo sa udeje následne je skrátka nádherným emotívnym zážitkom, ktorý sa dotkne každej romantickej duše.

Neviem si pre tento film, okrem dievčaťa z originálu obrazu, predstaviť v hlavnom obsadení nikoho iného ako Scarlett Johansson a Colina Firtha. Zahrali to skvele. Počúvať k tomu túto sugestívnu hudbu a britskú angličtinu, ktorej síce stále ťažšie rozumiem, ktorá ale k historickým filmom sedí ako pár starých topánok, bolo pre mňa zážitkom par excellence.

Film mi v niečom pripomenul moju obľúbenú knihu z mladosti Janu Eyrovú od britskej autorky Charlotte Brontë. Dievča s perlovou náušnicou je čímsi viac, než len obyčajným romantickým filmom. Téma lásky prekračujúca spoločenské postavenie a rodinný stav môže znieť pre niekoho v dnešnej dobe ako klišé, pre mňa je to zaujímavá téma. Film je spracovaný bravúrne. Je nádherným psychologickým vhľadom do vzťahov a do sŕdc postáv, odzrkadľuje mnoho ľudského. Privádza ma k zaujímavým otázkam typu kde sú hranice manželskej vernosti? Čo je v manželstve a mimo neho považované za normálne a čo už za obscénne? Čo je ešte v medziach tolerancie? Iste, do veľkej miery úlohu zohráva aj kultúrna rozdielnosť a náboženské presvedčenie a v tých časoch aj spoločenské postavenie. Na tieto otázky by sme si mali nájsť vlastné odpovede a možno sa začať o nich viac rozprávať.

Film vznikol v roku 2003 podľa literárnej predlohy Tracy Chevalier s rovnomenným názvom. Skutočný obraz maliara Johannesa Vermeera pochádza z roku 1665. Bol vystavený na rôznych miestach sveta a od roku 1902 je v zbierke Mauritshuis v Haagu.